Cukor helyettesítők – válaszd az egészséges édes megoldásokat

Ma már mindenki retteg a fehér cukortól, ez az első dolog, amit elhagysz, ha diétába kezdesz. Helyette ész nélkül veszed a cukormentes kekszeket, süteményeket, pékárukat. De meg szoktad nézni, hogy a fehér cukor helyett mit használnak, hogy az édes ízt ugyanúgy érezd? Tudod, hogy ezek milyen hatással vannak a szervezetedre?

Nézzük meg jobban, miért egészségtelen a fehércukor, és melyek azok az édesítők, amik szinte ugyanolyan rosszak, és melyek azok, amelyek beilleszthetőek az egészséges életmódba.

Mi szól a fehér cukor ellen?

  • A fogszuvasodást általában azok a baktériumok okozzák, amelyek felveszik és lebontják az elfogyasztott cukrot.
  • A finomított cukor semmilyen vitamint, ásványi anyagot nem taralmaz, viszont a megemésztéséhez a szervezetünktől vonja el azokat. Nem beszélve arról, hogy a hízásban is oszlopos szerepet játszik.
  • Az egyszerű cukrok gyorsan bejutnak a vérbe, amitől hirtelen megnövekszik a vér glükóz szintje. A hasnyálmirigynek pedig gyorsan kell inzulint elválasztania ahhoz, hogy le tudja bontani a felesleges glükózt. Ennek eredményeként vércukorszint-csökkenés történik, sokszor a normál érték alá, így rövid idő alatt visszatér az éhség. 
  • A cukor a hasnyálmirigyet és az egész szervezetet erőltetett anyagcserére kényszeríti. A hasnyálmirigy a fokozott terheléstől előbb-utóbb kimerül, és képtelen ellátni a funkcióját, ez vezet a cukorbetegség kialakulásához.
  • A fehér cukor másik “társa”, a barna cukor úgy forog a köztudatban, mint jó helyettesítő, de sajnos ugyanúgy hízlal és károsítja a fogakat.

Mit ajánlok helyette?

Stevia

A stevia egy dél-amerikai gyógynövény, amely természetéből eredendően édes. Az ásványi anyagokban gazdag növény kivonatait (port, szirupot, tablettát) és a szárított tealeveleket a világ minden táján széles körben használják édesítésre (a kivonatok 30-250-szer édesebbek a cukornál) és gyomorbántalmak kezelésére.  Sütésnél-főzésnél 198 fokig megtartja az édes ízét, egyetlenegy hátránya, hogy mellékíze van, ezért nem mindenki szereti.

Méz

A méz 19 aminosavat, 33 ásványi anyagot, tizenegyféle vitamint, enzimeket, íz-, illat- és színezőanyagokat (flavonoidok) tartalmaz. A kalóriaértéke 304 kcal/100 gramm. Megtalálhatók benne a szervezet számára nélkülözhetetlen nyomelemek: kalcium, foszfor, magnézium, klór, nátrium, kén, jód, vas, kobalt, réz, cink, kadmium, mangán, alumínium, stb, amelyek igen fontos szerepet játszanak az életfolyamatokban. Nagy mennyiségben hizlal és a fogak romlását okozhatja, a használata ajánlott, de csak mértékkel.

A méz jó választás a fehér cukor helyett, de csak mértékkel.

Eritrit

Az eritrit egy természetes cukoralkohol, amely gyümölcsökben is előfordul. Teljesen kalóriamentes, így a legideálisabb édesítőszer diétázóknak és fogyni vágyóknak. Nincs hatással az inzulintermelésre, édesítő ereje 60-80%-a a közönséges cukorénak. Íze hűs és édes, nincsen utóíze, sem puffasztó hatása, emellett candida diétások is fogyaszthatják. 

Az eritriol a legegészségesebb és a legkisebb kalóriatartalmú (és szénhidrát tartalmú) választási lehetőség a cukorhoz. Több, paleolit életmódot folytató ember is használja.

Felhasználhatósága azonos más testes édesítőszerekével, ráadásul egészséges és magas az emésztési toleranciája.

Mit nem ajánlok helyette?

Kókuszvirág cukor

A kalória értéke 300 kcal/100 gramm.  Kis mennyiségben tartalmaz tápanyagot, főleg B-vitaminokat és aminosavakat, édes íze a szacharóz miatt van. Gyakori tévhit, hogy diétás, ugyanis nagy mennyiségben hizlal és a fogakat károsítja.

Fruktóz

A kalória értéke 368 kcal/100 gramm, cukorbetegek fogyaszthatják. Edzés utáni gyors töltésre alkalmas, növeli az étvágyat és a koleszterinszintet. Nagy mennyiségben hizlal és úgyszintén károsítja a fogakat.

Nyírfacukor (Xilit)

A nyírfacukor édesítő ereje tökéletesen megegyezik a cukoréval, ellentétben a glikémiás indexe nagyon alacsony, ideális édesítőszer cukorbetegeknek is.  A cukorhoz képest a 40 százalékkal kevesebb kalóriát tartalmaz, számos vizsgálat szerint minimális inzulinválaszt vált ki fogyasztáskor. Mellékhatásként az arra érzékenyeknél nagyobb mennyiségben hasmenést, gázképződést okozhat. Véleményem szerint ez az a fajta édesítő, aminél van jobb és rosszabb is.

Tehát láthatod, hogy nem kizárólag a cukor az egyetlen édesítő, amely nem fér bele az egészséges életmódba, kalóriatartalma, vércukor szintre gyakorolt hatása vagy éppen egészségkárosító hatása miatt. Tudom, hogy nem könnyű feladat, főleg az elején, de hosszútávon érdemes csökkentetni mindenfajta cukor és édesítő használatát. Így később sokkal kevésbé fogod kívánni a cukros ízt, illetve újra felfedezheted a természetes ételek ízét. A magam részéről az eritrit használatának híve vagyok, nekem tökéletesen bevált. Emellett, amit még ajánlok, az a stevia, valamint ennek a kettőnek a keveréke.

Ha további tanácsra, tippekre lenne szükséged a témában, kattints a Fittdiéta oldalára, és segítek neked a továbbiakban!

Amennyiben tetszett a cikk, akkor mindenképp oszd meg!