
A nyújtás fontos – Ki ne hagyd!
Egy átlagos napon, mikor edzeni mész, hogyan épül fel az edzésed? A bemelegítés és az izzasztó, de egyben pozitív feltöltődést adó mozgás után a nyújtás is szerepel a terveid között? A következőkben megtudhatod, hogy miért kell lelassítanod és pár percet szánnod a stretchingre is.
Mit veszítesz, ha elmulasztod a nyújtást?
Folyamatosan törekszünk, hogy testünk kiegyensúlyozott legyen. Ehhez viszont rugalmasságra van szüksége. Akkor működnek összhangban a vázizmok és az ízületek egymással, ha hajlékonyságukat rendszeresen fejlesztjük. Összefoglaló nevén a stretching technika, azaz a nyújtás és feszítés egymás utánisága lesz segítségünkre az izmok, inak és szalagok munkavégzésében.
Nem árulok zsákbamacskát azzal, hogy ha terhelést végeztek, akkor az izmok megfeszülnek. A munkát követően ezek az izomrostok bizony nagyon lassan tudnak csak a nyugalmi állapotukba visszatérni. Ekkor van szükség a nyújtásra, hogy másnap ne ébredj elviselhetetlen, napokig tartó izomlázzal. Sokak tudatosan és rendszeresen foglalkoznak ezzel, míg mások hajlamosak elfelejtkezni róla, mondván, hogy nem lesz hatással a testükre ennek hiánya. Gondoltad volna, hogy Arnold Schwarzenegger ugyanannyi időt töltött a stretchinggel, mint a súlyok emelésével, ha nem többet?
Nyújtás hiányában:
- Az izmok megrövidülnek,
- a megfeszült izmok korlátozzák az ízületek mozgását, ezzel csökkentik a mozgástartományt,
- a teljesítmény pedig romlik.
Miért nyújts?
- Azért, mert a nyújtás megőrzi a helyes testtartást,
- rugalmasak lesznek a kötőszövetek,
- véd a sérülésektől,
- a mozgástartomány növekszik,
- javul a légzés,
- a rugalmas izmok terhelhetősége és erőkifejtése megnő,
- az izmok gazdaságosabban tudnak működni, kisebb lesz az energiaráfordítás,
- és az edzés utáni regenerációt is felgyorsítja.
Minden mindennel összefügg
Korábbi cikkemben a légzés fontosságát hangsúlyoztam, most összekapcsolnám a nyújtással. A sportban egyik sem létezhet a másik nélkül, ha valami nem megfelelően működik, akkor kihat a másik területre, a teljesítményre is.
A helyes légzés nagy hatással lehet a nyújtásra:
- Főként a mély és lassú kilégzés segíti elő testünk ellazulását,
- rugalmassá teszi a légzőmozgásokat, oldja a mellkas merevségét,
- tüdő kapacitását pedig növeli.
Nyújtás fajtái
- Statikus: Izmok maximálisan nyújtott állapotban vannak, ezt a passzív módszert társ vagy eszköz segítségével tudjuk végezni. Eredmény eléréséhez 30-60 másodpercig érdemes végezni egy gyakorlatot.
- Dinamikus: Legnagyobb mozgáskiterjedés, ami aktív folyamat során jön létre. Ez az izom összehúzódása, amely az antagonista izmot teljesen megnyújtja. Egyszerre fejleszti a hajlékonyságot és az erőt is, ezért minden sportág egyik alapegysége.
Mikor nyújts?
Sokan edzés előtt is végeznek nyújtó gyakorlatokat, de fontos, hogy ezek mindenképpen dinamikusak legyenek. A bemelegítéssel együtt végezzük és ne tartson túl hosszú ideig. Az erőteljesebb, statikus nyújtások a teljesítményt ronthatják és sérülést is nagy mértékben okozhatnak. Ezzel szemben az edzés után egy hosszabb ideig tartó, statikus munkát kell végezni, amikor az izmok visszarendeződnek. A helyesen végrehajtott gyakorlatok segítenek megőrizni a szalagok és ízületek állapotát és a sérülések kockázatát is csökkentik.
Útravaló
Szánj rá időt! Tartsd szem előtt, hogy ugyanolyan fontos része az edzésednek, mint a bemelegítés vagy a fő rész! Ez idáig elhanyagoltad? Akkor most vésd fel és a következő edzésen iktasd be!
Figyelj a légzésedre is!